Adı Bende Kalsın…
...
Tarih: 8.8.2017 13:56:16
Aydın Aktaş

Annesi genç yaşında kasabalarına yol yapımı için gelen ve yine kendisi gibi gençten bir inşaat işçisine aşık olur. Gizli gizli buluşur ve koklaşırlar. Beraberlikleri bir süre bu şekilde devam eder. Genç çocuk, “Seni babandan isteyeceğim” diye kızı oyalar. Sonra bir gün birlikte olurlar.

Kız sevdiceğinin kendisini babasından isteyeceği günü beklerken bir de bakar ki kasabadaki yol yapım şantiyesi kapanmış; o koca koca iş makinaları bir günde ortadan kaybolmuşlar. Kızcağız sevgiliyi günlerce, haftalarca aramış ancak nafile. Adam sanki yer yarılıp da içine girmiş.

Aylar geçince kızın karnı burnuna gelmiş, önce gizlemiş karnımda ur var diye, ne vakit doktor teşhisi koyunca kasabada kızılca kıyamet kopmuş. Kız “Sevgilisinin adı sorulunca “ Vermem de vermem” diye diretiverince, karnındaki bebeciği alıvermişler. Kasabadakiler onun adını hemencecik “o…pu” koymuşlar. “O…pu gel”;  “o…pu git” diye seslenir olmuşlar.

Gel zaman git zaman komşu kasabada ahraz bir adam o kıza talip oluvermiş. Kızın babası da ikilemeden kızı bir çırpıda bu ahraza yamamış. Kız kaderine razı bir şekilde ahraz olan kocasını dert etmemiş ve geldiği evi yurt bellemiş.

Kısa bir zaman sonra bir erkek çocuğu olmuş. Çocuk dünya tatlısı, sevimli mi sevimli, büyüyüp serpilmiş; zeki de kerata. İlkokul, ortaokul, lise derken eğitim fakültesine girip üniversiteyi de kazanmış.

Üniversiteden sonra şansı yaver gitmiş olmuş mu mesleğine aşık bir öğretmen. Mesleğe geçince ahraz babasına ve kasabalının “o…pu” denen annesine asla sırtını dönmemiş.

Önce anasını ve babasını kaldıkları o yıkık dökük evden alıp şehre taşımış. Anacığına bir gün olsun kötü bir laf etmemiş. Hatta kendisinden sonra doğan kardeşini bir meslek sahibi yapmak için derhal yanına alıp okul masraflarını dahi üstelenmiş.

Annesinin genç yaşta yaşadığı ve insanların kınadığı o davranışını, diğer insanlar gibi o…puluk yapmış diye görmeyip, “Annem değil onu yüzüstü bırakan asıl o…dur” diye düşünmüş olacak ki annesine toz kondurmamış.

O şimdi öğrencilerine hayat dersleri veriyor. İnsanları ötekileştirmenin zararlarından bahsediyor. Yurt dışına çıkıp konferanslara katılıyor. Geçmişe takılıp kalmıyor, hep önüne ve geleceğe bakıyor.

O küçücük yüreği ile bize insanları tanımadan bilmeden yaftalamanın doğru olmadığını söylüyor…

* Anadolu Cumhuriyet Savcısı Aydın Aktaş

Anahtar Kelimeler: bende, kalsın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
21 Nisan 2019 Pazar
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar